Šarkany


Romain Gary

Zaujímavá knižka francúzskeho spisovateľa Romaina Garyho sa dostala na náš trh, vďaka trom šikovným Slovenkám. Prekladateľky Lucia a Zuzana siahli po tvorbe Garyho z dôvodu jeho obľúbenosti medzi francúzskymi čitateľmi. Nasledovala spolupráca, ktorej výsledkom bolo vydanie knihy v slovenskom jazyku, vo vydavateľstve MONICQA PUBLISHING.

Pod názvom Les Cerfs-volants vyšla kniha v roku 1980 vo Francúzku (vydavateľstvo Gallimard). Ten istý rok bohužiaľ spáchal autor samovraždu. Je skvelé, že sa k nám dostalo práve toto dielo Romaina Garyho. Moje poďakovanie patrí týmto dámam: Lucia, Zuzana a Monicqa a predovšetkým Lenke, od ktorej som knihu dostala. Kniha vyšla v edícii Corneille (z fr. Vrana).

” Dávaj si pozor. Na začiatku je to spôsob náhľadu a potom sa to stáva spôsobom života. Prekrúcaním všetkého začneš vidieť pokrútene.”

Príbeh sa odvíja na severozápade Francúzka v Normandii. Hneď od prvých strán je veľmi pekne opísané prostredie, v ktorom sa dej odohráva. Čitateľ si môže urobiť živú predstavu ako to videl hlavný hrdina Ludovic. Príbeh lásky na pozadí historických udalostí tohto obdobia v sebe nesie veľmi krásnu dávku bohémskeho štýlu. Od prvej strany som si obľúbila rozprávanie hlavného hrdinu Luda a jeho dar správne pomenovať veci. Láska k bohémskej poľskej aristokratke Lili Bronicki je jeho celoživotným poslaním, od chlapčenského veku.

romain gary sarkany
Romain Gary – Šarkany

Šarkany sú istým spôsobom symbolom slobody, ktorá je v príbehu od začiatku definovaná krehkosťou a ohrozovaná blížiacou sa vojnou. Hlavný hrdina musí prejsť postupne ťažším obdobím života. V rannom detstve objaví osudovú lásku, ale bude sa musieť potýkať nielen so spoločenskými rozdielmi, rivalitou, ale aj odlúčením od ženy svojho života s nástupom 2. druhej svetovej vojny. Láska, vlastenectvo k svojej krajine, silný cit pre ľudské hodnoty, to všetko si musí obhájiť Ludo s historicky dobrou pamäťou. Napriek úskaliam života nosí v sebe obraz šarkanov, ktorí boli charakteristikou jeho rodiny ako symbol nádeje a slobody.

Nechcem príliš prezrádzať z deja, ale dlho som sa nestretla s tak dobre napísanou a aj preloženou knihou, z ktorej dýcha toľko bohémie. Tá čitateľa doslova uchváti. Osobne sa mi páčili prejavy mladých, ktorí mali rovnako ako dnešná mládež svoje názory a neoblomné postoje. Alebo skôr ich vyjadrovanie, ktorým ich autor knihy obdaril. Táto kniha má svoje čaro a dokonale chápem, prečo sa stal Romain Gary u Francúzov tak vysoko hodnotený spisovateľ. Istý čas som hltala knihy Françoise Saganovej, ktorá žila a bola súčasťou obdobia ako Romain Gary, napriek tomu, že sa narodila o 20 rokov neskôr. Literatúra z tohto obdobia má čo ponúknuť aj dnešnému modernému čitateľovi.

Odporúčanie ⭐⭐⭐⭐⭐

Ak hľadáte niečo pekné na čítanie, knihu Šarkany, vám vrelo odporúčam. Je to kniha šikovného (kabelkového formátu), ktorú si môžete brať sebou a verte, že z nej budete mať veľmi dobrý pocit.

Rok vydania 2019
Originálny názov Les Cerfs-volants
Počet strán str. 356
Rozmery 110 x 180 mm
Hmotnosť 200 g
Vydavateľstvo MONICQA PUBLISHING

Autor článku   Zlodejka kníh alias (A.F.)